Skapa Dans 30/9

Lördag 30 September 18:00-20:00

Skånes Dansteater , Östra Varvsgatan 13A, Malmö

Vi behöver publik till tävlingen i Skåne, då publikens röster utgör ett av priserna!
Biljett kostar 50:- och köps HÄR!

Styles Danselever går GRATIS, kontakta Skånes Dansteater om du inte vet hur du kan få Din Biljett gratis!

  • DANSARE
  • Frida (koreograf) 21 år, kommer ej att medverka som dansare men får följa med som ledare till Sthlm vid vinst.
  • Elin Gustafsson, Elise Ahlgren Olsson, Elsa Asklund, Mathilde Grand, Tova Persson
  • Reserver: Elsa Svantesson, Ida Pedersen
  • Tävling i Malmö: Lördag 30 September 18:00
  • Tävling i Sthlm: Fredag 3 November – Måndag 6 November

    Det blir fullspäckade dagar med workshops, föreställning, scenrepetition & tävling. Resa, boende & workshops betalar Skånes Dansteater/Riksteatern Skåne (det är del av vinsten).

  • JURYN TITTAR PÅ:
  • Koreografi där det koreografiska verket bedöms
  • Hur musiken används
  • Hur man disponerat rummet/scenen
  • Hur rörelsematerialet har komponerats ihop
  • Utförandet är så klart viktigt men inte avgörande
  • Tonvikten ligger inte på danstekniken utan på koreografin och ALLA kan vara med oavsett dansbakgrund. ALLA dansstilar är välkomna!
  • 1. Konstnärlig och koreografisk kvalitet
  • 2. Kommunikation och utstrålning
  • 3. Originalitet och personlig tolkning
  • 4. Sceniskt helhetsintryck.

 

  • Rep-Schema Lördag 30 September
  • Endast de som repeterar har tillåtelse att vara inne på scenen.
  • För er andra finns det loger eller dansstudio.
  • Vi är tacksamma om alla respekterar detta eftersom det är så kort tid ni får på scenen.
  • Vi kommer alltså och hämtar er i logerna eller i dansstudion när det är er tur.
  • Kom också ihåg att vara ombytta till era scenkläder när ni repeterar på scenen för att underlätta för ljussättningen.
  • Har ni smink under föreställningen kan ni ju även ha detta på då vi tar foto under ljussättningen.
  • Ni är varmt välkomna att komma när ni vill under dagen och använda dansstudiorna för att repetera i men absolut senast 30 min innan ni har er tid på scenen.
  • Missar ni er tid kommer ni få mindre eller ingenting för ljussättning och spacing.
  • Ni bjuds på pastasallad till lunch samt mackor/fika under dagen.

  • Vill ni ha något mer matigt så får ni gärna ta med (mikro finns). Meddela mig gärna så snart ni kan om ni har några allergier.

  • Ett genomdrag bör följa detta schema:
  1. Tala om för tekniker när ljud respektive ljus ska gå på
  2. Gör koreografi med musik
  3. Ljussättaren programmerar ljuset samtidigt som ni dansar
  4. Köra programmet en gång till med ljus
  • 09.00-09:00 Teatern öppnar
  • 09.30-10.30 Egen uppvärmning i studion (frivilligt)
  • 10.30-11.00 Ellen Hallberg (solo)
  • 11.00-11.30 Anna Hallqvist (duett)
  • 11.30- 12.00 Ragna Sandell (solo)
  • 12.00- 12.30 Sebbe Bergman & Co (trio)
  • 12.30-13.00 Nero Adam (solo)
  • 13.00-14.00 Paus
  • 14.00- 14.30 Asta Elm Ravn (solo
  • 14.30-15.00 Fanatic Fusion (grupp)
  • 15.00- 15.30 Kornelia Akselson (solo)
  • 15.30-16.00 Cariissa During (solo)
  • 16.30-17.15 INFO MÖTE i stora studion, Uppvärmning och pepp
  • 17.15- 18.00 Paus (tid för smink & kostym)
  • 18.00- 20.30 Föreställning
  • 18.00- 19.20 Föreställningen börjar, alla deltagare presenterar sina tävlingsbidrag
  • 19.20- 19.45 (ca) Paus med juryöverläggningar
  • 19.45- 19.55 Pausunderhållning (Elins nya gruppverk)
  • 20.00- 20.15 (ca) Prisutdelning (ALLA får diplom, vinnande verket visar en gång till)